LIFERAIDA Przeciągarka linowa, rukcug ręczna z lina (długość liny: 20m) 03076129
DANE TECHNICZNE:
Udźwig [kg]: 800
Siła pchnięcia w przód [N]: 341
Średnica liny [mm]: 8
Masa własna bez liny [kg]: 6,4
- precyzyjna praca zarówno w pionie, jak i w poziomie - do podnoszenia, opuszczania, przeciągania, rozciągania oraz zabezpieczenia ładunku
- zabezpieczenie przeciążeniowe poprzez sworzeń przeciążeniowy oraz dźwignię
- nie wymaga konserwacji
- obudowa ze stopu aluminium
- sworzeń przeciążeniowy może być wymieniony bez zdejmowania ładunku
- zapasowe sworznie przeciążeniowe znajdują sie w rączce
- na życzenie inne długości liny lub bez liny
STANDARDOWA DOSTAWA:
- hak z zabezpieczeniem
- lina stalowa o długości: 20 m
Firma została założona we wrześniu 2001 roku. Specjalizujemy się w produkcji, sprzedaży, montażu oraz serwisie urządzeń dźwignicowych. Oferta handlowa urządzeń dźwignicowych należy do jednej z najszerszych w Polsce.
Współpraca z renomowanymi dostawcami pozwala nam zagwarantować najwyższą jakość oferowanych urządzeń i spełniać oczekiwania naszych Klientów w zakresie dostaw nawet najbardziej skomplikowanych technicznie produktów. Posiadamy certyfikat zgodności CE na wszystkie sprzedawane przez nas produkty.
Urządzenia produkcji eksportujemy również do wielu krajów, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii a także na Ukrainę do Rosji i Litwy. Nasze produkty pracują również na Półwyspie Arabskim i w USA.
Kategoria LIFERAIDA zawiera rodzinę urządzeń dźwignicowych o różnych parametrach.
Wyszukaj inne urządzenia dźwignicowe wpisując na górze w wyszukiwarce LIFERAIDA.
Instrukcja obsługi:
WSTĘP
Wszyscy użytkownicy muszą przeczytać szczegółowo instrukcje obsługi zanim rozpoczną użytkowanie. Te instrukcje są zamieszczone w celu zaznajomienia użytkownika z urządzeniem oraz umożliwić mu jego zastosowanie w pełnym wymiarze jego funkcji.
Instrukcje zawierają ważne informacje, jak należy obchodzić się z urządzeniem w bezpieczny, właściwy sposób. Działanie zgodnie z owymi instrukcjami pomaga uniknąć niebezpieczeństwa, zredukować koszty naprawy i zwiększyć niezawodność oraz trwałość urządzenia. Ktokolwiek zaangażowany w wykonywanie poniższych działań musi przeczytać instrukcje obsługi i działać odpowiednio, jeśli chodzi o:
- obsługę, w tym przygotowanie, problemy w trakcie działania i czyszczenia,
- konserwacja, przeglądy, naprawa,
- transport.
INSTRUKCJA OBSŁUGI
WŁAŚCIWA OBSŁUGA
Maksymalny udźwig
Przeciągarki linowe GP zostały zaprojektowane do podnoszenia, opuszczania oraz ciągnięcia ładunków o wyznaczonej masie. Udźwig wskazany na urządzeniu podaje największy dopuszczalny ciężar, który nie może zostać przekroczony.
Strefy niebezpieczeństwa
- Nie należy przeciągać ładunków, gdy w strefie niebezpiecznej znajdują się ludzie.
- Nie należy pozwalać, by personel przechodził pod zawieszonym ładunkiem.
- Po podniesieniu lub napięciu ładunek nie może być pozostawiony bez nadzoru na dłuższy okres czasu.
- Można zacząć przemieszczać ładunek tylko wówczas, gdy został on odpowiednio umocowany, a personel znajduje się poza strefą niebezpieczną.
Mocowanie ładunku
Operator musi upewnić się, że ładunek zamocowany jest w sposób, który nie naraża go lub innych osób z personelu na niebezpieczeństwo.
Zakres temperatur
Przeciągarki mogą być obsługiwane w otoczeniu o temperaturze od -10°C do +50°C.
W wypadku ekstremalnych warunków pracy należy skonsultować się z producentem.
Przepisy
Należy ściśle przestrzegać ustawy o zapobieganiu wypadkom i/lub przepisów bezpieczeństwa w danym kraju odnośnie używania przeciągarek.
Konserwacja/naprawa
Aby zapewnić właściwe działanie, należy stosować się nie tylko do instrukcji obsługi, ale również do wa-runków przeglądów i konserwacji. Jeśli wykryte zostaną usterki, nie należy pracować na uszkodzonym urządzeniem.
NIEWŁAŚCIWE DZIAŁANIE
- Nie należy przekraczać maksymalnego udźwigu.
- Nie należy rozciągać klamry (rys. 3).
- Spawanie haka i liny jest stanowczo zabronione (rys. 4).
- Bezwzględnie należy unikać ciągnięcia z boku, np. bocznego ciągnięcia na obudowie (rys. 5)/ Podno-sić/ciągnąć/ napinać jedynie, gdy lina tworzy prostą linię pomiędzy dwoma punktami zawieszenia.
- Lina nie może być używany jako wiązanie (pętla) (rys. 6).
- Nie należy ciąć, ani skracać liny.
- Nie przeprowadzać naprawy, gdy lina jest zainstalowana na przeciągarce.
- Nie demontować zabezpieczeń z górnych lub dolnych haków.
- Nie upuszczać z wysokości przeciągarki.
WSTĘPNE DZIAŁANIE
- Kontrola przed pierwszym użyciem
Każda przeciągarka musi być najpierw sprawdzona przez kompetentną osobę. Kontrola ta jest wizualna oraz funkcjonalna i powinna dowieść, że urządzenie jest bezpieczne i nie zostało uszkodzone podczas transportu czy przechowywanie.
- Kontrola przed rozpoczęciem pracy
Przed rozpoczęciem pracy należy za każdym razem sprawdzić przeciągarkę i linę czy nie mają widocznych uszkodzeń. Ponadto, należy sprawdzić, czy ładunek jest odpowiednio przymocowany, poprzez przepro-wadzenie krótkiego cyklu pracy – podnoszenia/ciągnięcia/napięcia oraz upuszczania.
- Kontrola liny
Należy skontrolować, czy lina posiada odpowiedni smar oraz obejrzeć go pod kątem zewnętrznych uste-rek, deformacji, zerwań poszczególnych zwojów, przewężeń, rdzy, zużycia lub korozji, przegrzania oraz zużycia w połączeniach liny.
- Kontrola górnych oraz dolnych haków
Należy sprawdzić haki pod kątem deformacji, uszkodzeń, złamań, zużycia oraz oznak korozji.
- Identyfikacja liny
Przed wstępnym działaniem należy się upewnić, czy średnica liny jest odpowiednia do modelu i typu.
Udźwig ø liny
800 kg 8,4 mm Zawsze należy używać oryginalnych lin ze
1600 kg 11,6 mm stalowym rdzeniem i kolorową izolacją. Doskonałe
3200 kg 16,1 mm działanie gwarantują jedynie trzy oryginalne liny.
Nośność liny jest zredukowana w przypadku silnego wygięcia na ostrych krawędziach lub użycia krążków o zbyt małej średnicy. Uwaga! Nigdy nie należy pozwalać, by ładunek opadł na luźna linę – niebezpie-czeństwo przerwania liny.
- Zużycie liny
Jeśli średnica liny na skutek zużycia została zmniejszona o 15% lub więcej, w odróżnieniu od średnicy nominalnej, lina musi zostać wymieniona.
800 kg nom. -Ø = 8,4 mm ø –min. = 7,1 mm
1600 kg nom – ø = 11,6 mm ø –min. = 9,8 mm
3200 kg nom – ø = 16,1 mm ø –min. = 13,6 mm
- Mocowanie ładunku
Ładunek musi zawsze być umiejscowiony na siodle haka.
Nigdy nie należy mocować ładunku na końcówce haka (rys. 9). Należy upewnić się, że jednostka jest tak zamocowane, by mogło się samo wycentrować oraz że lina biegnie prosto do urządzenia.
Podczas używania haków i/lub pętli/łańcuchów, należy się zawsze upewnić, czy mają odpowiedni udźwig.
Krążki muszą być w ustawione stanie pracy oraz odpowiednio wymierzone.
Ładunek nie może kręcić się wokół własnej osi, gdyż to może uszkodzić linę. Ponadto, lina nie może się obracać.
Należy się upewnić, czy sworzeń klamrowy jest zabezpieczony nakrętką.
W tym względzie odnosimy się do przepisów bezpieczeństwa dotyczących przeciągarki.
Oprócz instrukcji działania muszą być także przestrzegane ogólnie przyjęte przepisy dotyczące bezpie-czeństwa i higieny pracy.
ZWOLNIENIE LINY
Należy obsługiwać dźwignię poruszaną wstecz aż lina jest całkowicie pozbawiona napięcia. Należy pchnąć dźwignię szczęk zaciskowych w kierunku strzałki do szczytu obudowy, aż znacząco przemieści się do po-zycji końcowej (szczęki zaciskowe otwarte). Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli urządzenie może być ustawio-na w pozycji pionowej. Zawsze należy obsługiwać dźwignię szczęk zaciskowych ręką, nigdy nie używać siły, ani też uderzać za pomocą młotka czy podobnego narzędzia. Lina może być teraz pociągnięta do jednostki.
PRZEGLĄD/KONSERWACJA
- Regularne przeglądy
By zapewnić, że przeciągarki pozostają w bezpiecznym porządku pracy, muszą one być poddane regular-nym przeglądom przez osobę kompetentną. Przeglądy te muszą być wykonane co 90 dni, chyba, że nie-korzystne warunki pracy wymagają częstszych przeglądów. Komponenty przeciągarki muszą być spraw-dzane pod kątem uszkodzeń, zużycia, korozji i innych nieregularności; wszystkie urządzenia bezpieczeń-stwa muszą być sprawdzane pod kątem kompletności i efektywności. By przetestować hamulce oraz urządzenia przeładowane, wymagany jest testowy ładunek o masie, jaką przewiduje max udźwig przecią-garki. Aby sprawdzić zużyte części, może być konieczny demontaż wciągu.
Naprawy mogą być przeprowadzane przez warsztat specjalistyczny, który stosuje oryginalne części za-mienne.
GWARANCJA
1.
Gwarancja obejmuje wady i uszkodzenia przeciągarki wynikłe w okresie gwarancyjnym z winy producenta, takie jak wady materiału, złej obróbki i montażu. Usługa gwarancyjna polega na wymianie wadliwych lub uszkodzonych części, a w przypadku nieprawidłowego działania na bezpłatnej naprawie.
2.
Sprzedawca gwarantuje sprawne działanie sprzętu na okres 24 miesięcy licząc od daty zaku-pu.
3.
Producent zobowiązuje się rozpatrzyć w ciągu 14 dni zgłoszoną reklamację pisemną i w przy-padku uznania jej dokonać skutecznej naprawy. W przypadku, gdy naprawa wymaga sprowa-dzenia części z zagranicy, czas naprawy ulega przedłużeniu do 21 dni. Zgłoszona reklamacja będzie uznana tylko wówczas, jeżeli zostanie stwierdzona prawidłowa eksploatacja urządze-nia.
4.
Okres gwarancji ulega wydłużeniu się o czas, w którym użytkownik z powodu wady nie mógł eksploatować urządzenia
5.
Gwarancja nie obejmuje:
- wad powstałych wskutek niewłaściwego i niezgodnego z instrukcją obsługi użytkowania, przechowywania i niewłaściwej eksploatacji przeciągarki,
- widocznych uszkodzeń transportowych,
- uszkodzeń lub zniszczeń powstałych na skutek działania siły wyższej lub wpływu otoczenia, np. wilgotności, wyładowań atmosferycznych, kurzu, itp.,
- części zużywających się, takich jak np. tarczki (z wyjątkiem widocznych wad wewnętrznych),
- uszkodzeń mechanicznych powstałych z winy użytkownika, takich jak uderzenia, upadki etc.
6.
Kupujący ponosi koszty naprawy nie uznanej przez producenta oraz delegacji eksperta do miejsca użytkowania przeciągarki. Producent zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia ba-dań materiałowych.
W przypadku reklamacji nieuzasadnionej kupujący ponosi wszelkie koszty związane z prze-prowadzeniem badań oraz transportu.
7.
Uprawnienia z tytułu udzielonej gwarancji mogą być realizowane jedynie po przedstawieniu przez kupującego ważnej karty gwarancyjnej. Karty gwarancyjne są wystawiane przez autory-zowane punkty sprzedaży firmy.
Karta gwarancyjna bez pieczątki autoryzowanego punktu sprzedaży firmy, daty sprzedaży, niewypełniona, źle wypełniona, ze śladami poprawek, nieczytelna wskutek znisz-czenia, bez ustalenia miejsca sprzedaży oraz dołączonego dowodu zakupu jest nieważna.
8.
Odstąpienie kupującego od umowy kupna, obniżenia ceny oraz wymiany wyrobu na nowy, może nastąpić tylko w przypadku niespełnienia warunków gwarancji przez producenta.
9.
Gwarancja oraz zawarte w niej warunki obowiązują na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Obo-wiązują Ogólne Warunki Handlowe firmy. Miejscem rozstrzygnięcia spraw nieure-gulowanych w niniejszej gwarancji jest firma, Polska.
UWAGA!
Gwarancja traci ważność w przypadku naruszenia plomb, napraw i przeróbek przez użytkownika lub osoby trzecie nie będące autoryzowanym serwisem producenta.
Firma udziela 24 miesiące gwarancji tylko w przypadku kiedy przegląd konserwacyjny będzie wy-konywany przez firmę lub autoryzowany serwis producenta. Konserwację należy prze-prowadzić co 90 dni. Przegląd konserwacyjny jest odpłatny.
Kupujący ponosi koszty naprawy nie uznanej przez producenta oraz delegacji eksperta do miejsca użytkowania urządzenia.